> PROJEKTI

Putovanje državama engleskog govornog područja na različitim kontinentima

Visiting English speaking countries on different continents

Davorka Strmečki-Stakor, profesorica geografije

Jasminka Šilović, profesorica engleskog jezika i književnosti

Kristina Jakoubek, stručna suradnica knjižničarka

"ČITAJMO SIGURNO, PREUZIMAJMO ODGOVORNO"

Autor: Kristina Jakoubek, 7. 11. 2022.

U okviru projekta "Putovanje državama engleskog govornog područja na različitim kontinentima" je u četvrtak, 27. listopada, održano predavanje za učenike osmih razreda o autorskim pravima. Kako je navedeni projekt istraživačkog karaktera, važno je da učenici osvijeste kako i na koji način pravilno koristiti materijale s interneta.

Na samom početku, kroz kratki se razgovor usporedio doživljaj fizičkih autorskih djela te djela dostupnih na internetu. Naime, često djela na internetu ne shvaćamo kao nešto što je nečije autorsko djelo, nečiji trud i posao, nego kao široko dostupno i besplatno sredstvo te materijal koji ćemo preuzeti kad god nam zatreba.

Upravo iz tog razloga, učenicima je predstavljeno kako se određena autorska djela s interneta mogu koristiti u obrazovanju i nastavi, a kako u širem području djelovanja. Također, učenici su imali priliku upoznati pojmove vezane za autorsko pravo kao što su autorsko djelo, autor, imovinsko i moralno pravo, licence, itd. Uz to, predstavljeni su im pojmovi plagiranje i piratstvo, kao i primjeri plagiranja iz različitih područja djelovanja (film, moda, glazba, politika...).

Na samom kraju, učenicima su prikazana besplatna web mjesta s kojih se može sigurno i poštujući autorska prava preuzimati glazba, video i fotografija.