preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskoga Zagreb

 > Naslovnica
Vijesti

Posjetom Arheološkom muzeju učenici 4. a razreda OŠ K. Š. Gjalskoga iz Zagreba obilježili Noć Muzeja 2019.

Autor: Kristina Jakoubek, 11. 2. 2019.

Tema ovogodišnje Noći muzeja bila je "Inovacije i digitalna budućnost", te su učenici pripremili sadržaje o vučedolskoj kulturi koje su u Arheološkom muzeju otišli pobliže upoznati i vidjeti originalne izloške. Bili su počašćeni što ih je kroz naučene sadržaje vodila dr. sc. Jacqueline Balen, arheologinja, muzejska savjetnica i voditeljica Pretpovijesnog odjela Arheološkog muzeja u Zagrebu.

Gospodin Tomljanović, otac Eme, učenice toga razreda, omogućio je učenicima razgovor s gospođom Ivanom Nikolić koja je svjedočila iskapanju vučedolske golubice u dvorištu obiteljske vile Streim u Vukovaru. Golubica (po nekima jarebica) stara je oko 5 000 godina, a sačuvana i izložena  u  Arheološkom muzeju u Zagrebu, te su učenici  poželjeli vidjeti mjesto na kojem je pronađena. Putem Skypea su se povezali s kustosicom muzeja Vučedol koja je, na iznenađenje svih, bila učenica  njihove škole. Kada je Ema ispričala kako je u Vučedolu s  poznatim arheologom s Filozofskog fakulteta u Zagrebu profesorom  Aleksandrom Durmanom sudjelovala na radionici iskapanja svi su se složili kako će i cijeli razred u svibnju posjetiti muzej Vučedol i vidjeti originalnu čizmicu iskopanu nedavno blizu mjesta na kojem je iskopana golubica. A žele skoknuti i u Vinkovce za koje prof. Durman tvrdi da su najstariji europski grad s neprekinutim kontinuitetom naselja od 6 200. g. pr. Krista.

Helga Mihaljević Jurić

Kako je izgledao susret učenika s vučedolskom kulturom možete vidjeti na poveznici stranice HRT školstvo i znanost: https://www.facebook.com/indekshrt/videos/625641081200966/  

   

 

Pri zajedničkom osmišljavanju sadržaja koje će uklopiti u kurikulum učenici 4. a razreda svake godine predlažu obilazak muzeja. Izvrstan je to način da se djeci prezentiraju visokokvalitetni sadržaji u njihovom izvornom obliku. Tako su već od prvog razreda postali vjerni posjetitelji muzeja i galerija, te svih velikih izložbi koje su u njima postavljane. Na taj su način upoznali djela poznatih umjetnika: Meštrovića, Rodena, Radauša, Augustinčića, Bollea, Klimta, Dulčića Bukovca, Kljakovića. Obilaskom muzeja vođeni stručnim vodstvom učenici su bogatili znanje postupno slažući mozaik prošlosti. Veliki poticaj obilascima dobili smo u, nama najbližem Muzeju grada Zagreba u kojem su nam strpljivi kustosi, a ponajviše Marina Perica Krapljanov stvorili od njih vjernu publiku.

Djeca ponosno nabrajaju muzeje i galerije koje su obišli:

Muzej Grada Zagreba, Arheološki muzej, Muzej za umjetnost i obrt, Umjetnički paviljon, Povijesni muzej, Galerija Klovićevi dvori, Galerija Joze Kljakovića, Prirodoslovni muzej, Hrvatski muzej naivne umjetnosti, Tehnički muzej Nikole Tesle, Muzej iluzija, Hrvatski školski muzej, Muzej Mimara, Galerija Ivana Meštrovića, Meštrovićev paviljon, Gliptoteka HAZU, Memorijalni centar Dražen Petrović, HT-muzej, Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljanu, Memorijalni centar Ivane Brlić Mažuranić u Ogulinu, Muzej u Novom Vinodolskom, Kula Nehaj u Senju, Muzej Seljačkih buna u Stubici, Muzej „Staro selo“ Kumrovec.

Do kraj četvrtog razreda planiraju ići u Muzej suvremene umjetnosti, Kuću Šenoa, Muzej krapinskih neandertalaca, Vila Ružić-spomenička knjižnica obitelji Mažuranić-Brlić-Ružić u Rijeci, Knjižnica obitelji Vitezić u Vrbniku, Muzej Slavonije u Osijeku, Muzej vučedolske kulture u Vukovaru.

Helga Mihaljević Jurić




OGLASI
E-dnevnik za roditelje, učenike i nastavnike

E-dnevnik za učenike i roditelje

E-dnevnik za nastavnike

Nekad davno ...

 .. u našu su školu

     kao i danas,

     išla djeca

koja znaju što hoće ..

 pa su to i ostvarili !

  

       Ivica i Janica Kostelić

CMS za škole logo
Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskoga Zagreb / Mlinarska 35, HR-10000 Zagreb / os-ksdjalskog-zg.skole.hr / skola@os-ksdjalskog-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju