Susret učenika 4.a razreda OŠ K. Š. Gjalskoga iz Zagreba s počasnim konzulom države San Marino

Autor: Kristina Jakoubek, 11. 2. 2019.

Učenici 4. a razreda OŠ K. Š. Gjalskoga iz Zagreba na satu prirode i društva ugostili su gospodina Marka Ilića, počasnog konzula države San Marino, a djeda njihovog razrednog prijatelja. Kroz kratku prezentaciju, gospodin Ilić je upoznao učenike sa zemljopisnim i povijesnim obilježjima ove zanimljive države.

Republika San Marino je, nakon Svete stolice, najmanja država u Europi, te najstarija suverena država i ustavna republika na svijetu. Legenda kaže da je kamenoklesar Marin s otoka Raba, tadašnje rimske kolonije Arbe utemeljio San Marino 301. godine. Povijesni centar grada uvršten je u UNESCOV-u listu svjetske baštine čovječanstva.

San Marino priznao je Republiku Hrvatsku 14. 1. 1992. i s njome uspostavio diplomatske odnose. Konzulat se nalazi u Mallinovoj ulici.

Nakon video-zapisa praćenog himnom i glazbom ovoga kraja, gospodin Ilić, koji se rado odazove pozivima razreda na akcije uređenja škole te pomaganje u praktičnim radovima, odgovarao je na dječja pitanja i dao im poveznicu za dopisivanje s učenicima četvrtog razreda osnovne škole (Scuola elementaredi San Marino „La Sorgente“ in via Napoleone Bonaparte 4).

Bit će to prilika za komuniciranjem i razmjenom iskustava dvije lijepe države.

Zahvalni na ovom lijepom susretu, učenici s učiteljicom.

Helga Mihaljević Jurić

Priloženi dokumenti: