Svjetlo baroka

Autor: Biljana Šalić, 15. 12. 2014.

Učenici 4.b razreda posjetili su izložbu „Svjetlo baroka“ velikog talijanskog slikara Guercina. Giovanni Franceso Barbieri – Guercino  najistaknutiji je predstavnik bolonjske slikarske škole u Europi.

Učenici su uz vođenje kustosa s velikim zanimanjem promatrali djela, uočavali razlike između tehnika ulja na platnu i freski, primjećivali istaknutu svjetlost i razlikovali pejzaže od portreta.

Zahvaljujemo kustosici muzeja, gospođi Malini Zuccon Martić, što je pažljivo odabranim pitanjima probudila interes i potaknula vještinu promatranja.

Nakon izložbe, učenici su na satu likovne kulture temperom naslikali Svetu obitelj, pokušavajući dočarati Guercinov stil. Jesu li uspjeli   , prosudite sami.

Guercino je čarobnjak s kistom umjesto čarobnog štapića. (Josip Tomašković)

Slike su oživjele i ponijele me u fresku. Odjednom sam bio usred posljednje večere. (Leon Čapić )

Freske me ne napadaju, osjetljive su, kao da lete. (Ante Čolak)

Lako sam uočio intenzivno svjetlo i nemirno nebo na uljima na platnu. ( Pavel Bilić )