Istraživanje Lenucijeve potkove u Zagrebu - Lenuci's Horseshoe - art, architecture and history

Autor: Biljana Šalić, 28. 10. 2014.

U petak, 17.listopada 2014. učenici osmih razreda obišli su Lenucijevu potkovu (zbirno ime za slijed od sedam trgova i jednog perivoja: Trg Nikole Šubića Zrinskog, Trg J.J. Strossmayera, Trg kralja Tomislava, Trg Ante Starčevića, Trg Marka Marulića, Trg Ivana, Antuna i Vladimira Mažuranića, Trg maršala Tita i Botanički vrt) u Zagrebu. Tema o zelenoj gradskoj potkovi zaslužuje posebnu pozornost jer zadire u kulturnu tradiciju Zagreba, čineći uporište za daljnje oblikovanje grada ne samo u arhitektonskom smislu, nego i u smislu shvaćanja gradnje, oblikovanja i namjene pojedinih urbanih sadržaja koji su ionako previše 'skrenuli' u bezlične i komercijalne sadržaje poput shopping centara i brze hrane. Danas su svi čuli za Importanne i Kaptol centar, ali kad se spomene Zelena potkova, posebno mladi ljudi slušaju s nevjericom i uopće ne znaju o čemu se radi. Riječ je o vrlo važnom procesu urbanizacije Zagreba s prijelaza stoljeća, kad su se oblikovali najvažniji dijelovi koji danas čine identitet našega glavnoga grada, zbog kojih ga možemo smjestiti uz bok najvećim europskim metropolama. Zato su profesorica likovne kulture Lajla Hiršl, profesor povijesti Željko Šilović i profesorica engleskog jezika Jasminka Piralić odlučili upoznati učenike sa 'zelenim bogatstvom' gradskog središta, najvećim i najmonumentalnijim urbanističkim ostvarenjem kulture historicizma u Hrvatskoj. Učenici su tako upoznali najzanimljivije znamenitosti (trgove, muzeje, spomenike, galerije i kulturne institucije unutar Lenucijeve potkove) i povijesna razdoblja kroz spomeničku baštinu glavnog grada. Otkrili su i likovno zanimljive detalje arhitekture - fasade, prozore, balkone, vrata, štukature, dvorišta, vrtove te fasadnu dekoraciju i ornamentiku s naglaskom na različite ljudske, mitološke i ostale skulpturalne likove na fasadama zgrada koje pripadaju tom izuzetnom urbanističkom sklopu.

Zahvaljujemo obitelji Novosel što nam je pokazala Palaču Lenuci na Zrinjevcu i prekrasan privatni vrt iz devetnaestog stoljeća!

Posebna zahvala gospodinu Mirku Novoselu što je učenicima pokazao Muzej košarke smješten u palači i poklonio knjige i dvd-e Zlatna košarka Mirka Novosela!

Ova terenska nastava prvi je korak u nastajanju dvojezičnog povijesno kulturnog vodiča po Lenucijevoj potkovi u Zagrebu. Mladi povjesničari umjetnosti naše škole otkrili su pravu malu riznicu detalja arhitekture unutar Potkove, a isto možete učiniti i Vi ako se upustite u zanimljivu i kreativnu potragu središtem Zagreba! Detalji koje trebate pronaći nalaze se na panou na prvom katu škole. Otkrijte na kojim se zgradama/trgovima nalaze! Listiće s odgovorima možete predati profesorici likovne kulture Lajli Hiršl, profesoru povijesti Željku Šiloviću ili profesorici engleskog jezika Jasminki Piralić! Želimo Vam puno uspjeha u otkrivanju ljepote detalja zagrebačkih fasada!

prof. Jasminka Piralić