Znate li što su to mahovnjaci i kako možete otkriti tajnu života?

Autor: Biljana Šalić, 6. 10. 2014.

U petak 19. rujna na Biološkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta održan je stručni skup za učitelje biologije, s temom „Istraživačko učenje“. No za razliku od ostalih skupova, učitelji su došli u pratnji svojih učenika. Tako su iz naše škole s profesoricom Anicom Banović na skupu sudjelovale učenice Paula Pećanić iz 7.b i Nika Sefić iz 7.a.

Evo njihovih dojmova:

Na seminaru smo sudjelovale u dvjema radionicama. Na prvoj radionici pod nazivom „Otkrijmo tajnu života“ pod mikroskopom smo promatrale epitelne stanice sluznice usta, proučavale  građu DNA, dešifrirale „tajnu“ molekule RNA.

Tema druge radionice bili su mahovnjaci. Gledali smo ih golim okom i pod mikroskopom. Bili su pričvršćeni za grančicu koja je plutala u vodi. Saznali smo da su to životinje koje se hrane pomoću usnog otvora i dišu kožom. Mogu se spolno i nespolno razmnožavati. Žive u kolonijama sjedilačkim načinom života, a teške uvjete prežive u obliku statoblasta.

Radionice su bile dobro osmišljene, zanimljive i zabavne. Profesorice na radionicama bile su zabavne i svaku bi činjenicu pomno objasnile. Na seminaru nam je bilo lijepo i zabavno i vrlo rado bismo to ponovile.

Paula Pećanić, Nika Sefić, prof. Anica Banović