Mali prijatelji muzeja

Autor: Biljana Šalić, 6. 6. 2014.

Jeste li ikada zakoračili u muzej i osjetili da vas netko promatra?

Jeste li osjetili da muzejske veze čekaju da ih istražite svojim osjetilima? Ako jeste, tada ste pravi prijatelj muzeja!

A, tko zove VAS da otkrijete VEZE koje nisu BEZ VEZE?

Zovu vas muzeji, galerije, centri za kulturu širom Hrvatske u okviru Edukativne akcije povodom Međunarodnog dana muzeja.

Učenici 3.a i 3. b razreda poželjeli su istražiti te veze, te su odlučili krenuti u obilazak zagrebačkih muzeja. Susretljivi kustosi upoznali su učenike sa sadržajima i vrijednostima svakog muzeja.

U Povijesnom muzeju pripremili su nam vrlo zanimljivo predavanje „Blago potonulog broda iz 16. st“ s radionicama prilagođenim interesu i znanju učenika. Ronioci su ih uputili u osnove ronjenja, odjenuvši im pravu ronilačku opremu, učili su vezati mornarske čvorove i namučili se slažući razbijene dijelove čaša.

U Prirodoslovnom muzeju proveli su nas kroz biljni i životinjski svijet daleke prošlosti, te nas upoznali sa zanimljivostima o „svetim zagrebačkim majmunima“.

Hrvatski školski muzej pokazao je brojne izloške kao svjedočanstvo o razvoju školstva. S poštovanjem su promatrali učionicu iz prošlosti, te ju usporedili s današnjom.

S nestrpljenjem su trčali raskošnim širokim stubištem Muzeja za umjetnost i obrt, te s veseljem istraživali stalni postav. Posebno ih je fascinirala zbirka starih satova.

Arheološki ih je muzej pridobio tajanstvenošću mumije u zatamnjenoj prostoriji. Sad su već dobro upoznali daleku prošlost. A to i je bio cilj obilaska svih ovih muzeja – približiti učenicima prošlost, spoznati vrijednost i  usaditi poštovanje prema svim predmetima koji ju dokazuju.

U Klovićevim dvorima, na Jezuitskom trgu, učenici su s puno interesa slušali priču o vladavini Rimskoga carstva na tlu Hrvatske. Promatrali su skulpture, nadgrobne spomenike, arhitekturu i čudili se njihovoj ljepoti i starosti.

Zanimljivim pričicama iz mitologije u Gliptoteci završili smo naše zavirivanje u prošlost.

„Učiteljice, hoćete li nas voditi i u Tehnički muzej ?“ bilo je pitanje koje pokazuje da je potaknut dječji interes.

Učiteljice Helga Mihaljević Jurić i Mirela Pinek