Cijeli svijet je pozornica

Autor: Biljana Šalić, 2. 6. 2014.

Nasmijana lica učenika i roditelja, bogat program ispunjen pjesmom, plesom i glumom, u kojemu je sudjelovalo više od sto učenika, obilježili su svečanu priredbu pod nazivom „Cijeli svijet je pozornica“, povodom Dana škole u kazališnoj dvorani Vidra 28. svibnja.

Svijet je onoliko zanimljiv koliko smo mi znatiželjni“, napisao je W.Shakespeare. Ta je misao bila moto naše priredbe, a Shakespeareov duh bio je protkan u mnogim učeničkim izričajima. Razlog je projekt „Shakespeare na Ksaveru“ u kojemu je sudjelovalo 150 učenika naše škole i koji je obilježio ovu školsku godinu, a osmislila ga je profesorica Jasminka Piralić.

Dramsko-scenska predstava na engleskom jeziku „ALL THE WORLD'S STAGE“ koju su izveli učenici osmih i šestih razreda oduševila je mnoge originalnim zapletom, izvrsnim engleskim jezikom, odličnom glumom i lijepim kostimima. Lovro Zoković i Tomislav Teški, učenici 8. razreda,  osmislili su predstavu i napisali tekst, uz malu pomoć profesorice Tatjane Plećaš, koja je s učenicima i uvježbala ovu predstavu. Veliko hvala obitelji Bulajić-Črček na posudbi kostima!

Na priredbi su učenici prezentirali i ostale projekte kojih je ove školske godine bilo zaista mnogo: projekt „Zdrava hrana“ učiteljice Renate Sabljaš i 1.b razreda, projekt „Kućni ljubimci“ učiteljica Ljerke Bogović-Šaš, Vitke Vukojević i Ines Buterin i 1.a, 2.a i 2.b razreda, projekt „Povijest moga grada“, učiteljica Mirele Pinek i Helge Mihaljević Jurić i 3.a i 3. b razreda, projekt „Prevencija vršnjačkog nasilja i odnosi u obitelji“ učiteljice Ljiljane Resner i 4. a razreda, projekt „Kultura odijevanja i stanovanja kroz vrijeme“, učiteljice Sanje Ivić i 4.b razreda „Poučna staza“ projekt prof. Anice Banović i učiteljice Helga Mihaljević Jurić te mnogih učenika iz razredne i predmetne nastave.

Na svečanosti su podijeljene i prigodne nagrade učenicima i njihovim mentoricama za najzapaženije rezultate u ovoj školskoj godini.

Alan Ivanković učenik 3. a razreda osvojio je 1.  mjesto na međunarodnom natjecanju Klokan bez granica s maksimalnim brojem bodova, u konkurenciji od 6000 učenika. Mentorica mu je bila učiteljica Mirela Pinek.

Klara Tomašković sa svojom mentoricom Anicom Banović plasirala se na državno natjecanje iz biologije i osvojila izvrsno 8. mjesto.

Luna Frenštacki – Živković ove je godine sudjelovala na čak tri natjecanja. Osvojila je 3. mjesto na županijskom natjecanju iz geografije s mentoricom Davorkom Strmečki, 5 . mjesto na županijskom natjecanju iz kemije s mentoricom Anicom Banović, a najveći uspjeh postigla je na natjecanju iz hrvatskoga jezika: osvojila je 1. mjesto na županijskom natjecanju i 7 . mjesto na državnom natjecanju s mentoricom Lidijom Sykora-Nagy.

Vjerujemo da su svi uživali u programu koji su pripremile: prof. Lidija Sykora -Nagy, učiteljice Irena Vitaljić i Ljiljana Resner, prof. Meri Pupačić (koordinatorice),  prof. Lajla Hiršl (scenografija), učiteljica Mirela Pinek (prezentacija) i prof. Irena Garaj Pavlić (glazbeni dio programa).

„Ljudsko je tijelo park u kojem je volja glavni vrtlar“, također je napisao Shakespeare. Uvjereni smo da volje neće nedostajati nastavnicima i učenicima ni sljedeće školske godine jer ljepota zajedničkog rada, istraživanja i stvaranja motiv je koji sve nas vodi naprijed.