Volosova žaba jedri zrakom

Autor: Biljana Šalić, 8. 5. 2014.

Dana 29. travnja 2014. sedmi razredi naše škole posjetili su Zoološki vrt u okviru nastave biologije, uz pratnju profesorice Banović i profesora Debača.

Nakon što nas je autobus ostavio ispred Parka Maksimir, malo smo prošetali do ulaza u Zoološki vrt. Prvo smo kratko razgledali na putu do edukacijskog centra, gdje smo uskoro saznali mnogo toga o životu i osobinama kralježnjaka.

Krenimo od riba: edukatorica nam je pokazala neke neobične primjerke poput morskog konjica (kod kojeg se mužjak brine o mladima) i blob-fish ribe (koja je vjerojatno najružnija riba koju smo ikada vidjeli ). Zanimljivo je da neke ribe liježu jaja, a neke su živorodne, kao morski psi kod kojih se u ženkinu tijelu razvije više mladih, ali jedno od njih pojede ostale prije nego što se rodi.

Vodozemci također dišu plućima, ali i kožom – kao naprimjer žabe, ali one u stadiju punoglavca mogu disati i škrgama. Žabe su poznate po tome da skaču, no neke to ne mogu, sve ovisi o građi njihove prsne kosti. Volosova žaba, naprimjer, ne skače već jedri zrakom. Na kraju nam je edukatorica pokazala žabu koju su u Zoo-u nazvali Prince Charles, i mogli smo ga primiti!

Na kraju prezentacije u edukacijskom centru upoznali smo gmazove. Zmije, naprimjer, nemaju udove pa im se rebra protežu kroz cijelo tijelo. Posebno je bilo zanimljivo čuti kako zmija guta plijen: isčaši donju čeljust (koja nije spojena) kako bi mogla jako razjapiti usta i izbaci dušnik van kako bi mogla disati. Prezentacija je završila time da smo mogli dirati mliječnu zmiju koja svojom bojom tijela oponaša otrovnu koraljnu zmiju!

Nakon prezentacije zaputili smo se u razgledanje Zoološkog vrta. Za dlaku smo izbjegli veliki pljusak, no svima se jako svidjelo!

Luna Frenštacki Živković, 7.a