Cijeli svijet je pozornica

Autor: Biljana Šalić, 28. 4. 2014.

23. travanj ove godine u našoj školi bio je poseban. Toga dana obilježili smo 450. obljetnicu rođenja Williama Shakespeara, Svjetski dan knjige, Dan engleskog jezika i završetak projekta „Shakespeare na Ksaveru“ koji je osmislila prof. Jasminka Piralić.

Toga dana učenici od 5. do 8. razreda mogli su pogledati izložbu i čuti zanimljive detalje o Shakespeareu u našoj školskoj knjižnici, te pogledati dvije predstave: jednu na hrvatskom i jednu na engleskom jeziku.

Igrokaz „Shakespeare je kriv za sve“ izveli su učenici sedmog i osmog razreda pod vodstvom profesorice Lidije Sykora Nagy, a pravu malu predstavu na engleskom jeziku ( u trajanju od 40 minuta) pod nazivom “ALL THE WORLD’S A STAGE” izvelo je petnaest učenika šestih i osmih razreda pod vodstvom profesorice Tatjane Plećaš. Tekst  za ovu predstavu, nadahnut najpoznatijim likovima iz Shakespearovih djela, napisali su Lovro Zoković i Tomislav Teški, uz malu pomoć profesorice Plećaš. Tekst je „ukrašen“ brojnim originalnim navodima iz Shakespearovih djela, a zaplet predstave približilo nam je nekoliko naratora koji su nas uvodili u pojedine dijelove radnje na engleskom i hrvatskom jeziku.

Učenici su uprizorili razgovore Romea i Julije, kralja Leara, Hamleta i ostalih nezaboravnih Shakespearovih likova čije su se „sudbine“ ovdje ispreplele te rezultirale zanimljivim dijalozima i obiteljskim odnosima. Tako su Hamlet i Romeo u ovoj predstavi braća, a ponizni sluga s početka radnje na kraju pokazuje sasvim drugi lik. Učenici pred kojima je izvedena predstava bili su oduševljeni glumačkim postignućima svojih školskih prijatelja te njihovom izvrsnom interpretacijom teksta na engleskom jeziku.

Na samom kraju predstave učenici su čestitali rođendan slavnome piscu ističući kako je njegovo djelo i nadalje vrlo živo i nadahnjujuće. Ili kako sam Shakespeare zaključuje:

Simply the thing I am shall make me live.

And we shall see, of course,

in my future dream!