Prezentacija projekta Shakespeare na Ksaveru i otvaranje izložbe Shakespeare – life and works

Autor: Biljana Šalić, 7. 4. 2014.

U školskoj knjižnici 3. travnja 2014. otvorena je izložba Shakespeare – life and works koju su osmislili i postavili šekspirolozi kustosi Ida Kukić, Nina Žurić, Luna Ž. Frenštacki, Jakov Kalajžić, Vid Gašparović, Rina Crnjaković, Lovel Lisac, Lovro Zoković, Bruno Aurer, Melita Pulić, Zrinka Pećanić, Marija Piliškić i Tomislav Teški uz pomoć profesorice engleskog jezika Jasminke Piralić. Šekspirolozi nisu samo postavili izložbu već su napravili i katalog izložbe Shakespeare lives today koji možete prelistati u knjižnici naše škole.

Nakon otvaranja izložbe slijedila je prezentacija ovogodišnjeg projekta naše škole Shakespeare na Ksaveru kojoj su prisustvovali brojni učenici, roditelji, gosti projekta i djelatnici škole. Svi uzvanici mogli su vidjeti što su učenici naše škole od rujna prošle godine radili u okviru projekta. Luna Marjan, Zrinka Pećanić, Marija Piliškić i Tomislav Teški na edukativan i šarmantan način odveli su nas u vrijeme Williama Shakespearea, Elizabete I, Henrika VIII, Anne Boleyn, Christophera Marlowa i Thomasa Kyda.

Za realizaciju ovog projekta glavni „krivci“ su profesori: Damir Debač, vjeroučitelj, Irena Garaj Pavlić, profesorica glazbene kulture, Sanja Ivić, učiteljica razredne nastave, Lajla Hiršl, profesorica likovne kulture, Tatjana Plećaš, profesorica engleskog jezika, Meri Pupačić, profesorica hrvatskog jezika, Ljiljana Resner, učiteljica razredne nastave, Marija Rubčić, profesorica engleskog jezika, Davorka Strmečki, profesorica geografije, Lidija Sykora Nagy, profesorica hrvatskog jezika, Željko Šilović, profesor povijesti, Sonja Zubović Pezdevšek, knjižničarka škole i Jasminka Piralić, profesorica engleskog jezika i voditeljica projekta. Svi oni uložili su veliki trud i s puno entuzijazma i kreativnosti osmislili brojne nastavne i izvannastavne aktivnosti koje su učenicima bile ponuđene tijekom trajanja projekta.

Veliko hvala gostima projekta: gđi Ani Bulajić Črček koja je održala sjajnu radionicu filmske maske te osigurala renesansne kostime voditeljima projekta uz pomoć Jadran filma, Jerku Marčiću, glumcu iz predstave Shakespeare na Exit koji nas je posjetio u školi i razgovarao s učenicima o nastanku predstave i Marku Makovičiću, također glumcu iz kultne predstave s kojim smo se družili u studiju Hrvatske radiotelevizije na Prisavlju.

Teatar Exit, kazalište Komedija, kazalište Gavella, Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu i Zagrebačko kazalište mladih donirali su školi veliki broj kazališnih plakata, programa i označivača za knjige koji su ukrasili školske hodnike i donijeli atmosferu kazališta na Ksaver. Zahvaljujemo navedenim kulturnim institucijama na donacijama koje su razveselile učenike!

Zahvaljujemo i gđi Silvi Skender, urednici emisije HRTa Školski sat koja je prepoznala kvalitetu projekta i ugostila šekspirologe u emisijama Shakespeare je kriv za sve!... Ili kako Vam drago!.

Ako je suditi po komentarima brojnih roditelja i učenika naše škole, šekspirolozi su ove školske godine napravili odličan posao!

Jasminka Piralić, voditeljica projekta Shakespeare na Ksaveru