Šestaši u HAZU

Autor: Biljana Šalić, 25. 11. 2013.

Povodom Dana otvorenih vrata HAZU-a, a s ciljem razgledavanja te krovne institucije znanosti i umjetnosti u Hrvata, posebice Bašćanske ploče, trinaest  učenika 6.a razreda s profesoricom Meri Pupačić posjetilo je Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti.

U atriju Akademije od 1934. smještena je Bašćanska ploča i nama je taj eksponat bio glavno odredište. Slušali smo predavanje kustosice i dugo se divili tom najdragocjenijem kamenom spomeniku  Hrvata. Bašćanska ploča potječe s početka 12. st. Darovnica je kralja Zvonimira koji je darovao ledinu za izgradnju crkve svete Lucije u Jurandvoru pokraj Baške na otoku Krku. Pisana je glagoljicom (prijelaz oble na uglatu) i na hrvatskom jeziku (čakavsko narječje s elementima staroslavenskog) i prvi je cjeloviti spomenik pisan na našem jeziku i pismu. Tako se naša nastavna jedinica iz hrvatskog jezika Početci hrvatske pismenosti nastavila i izvan učionice.

Obišli smo urede i Veliku sjedničku dvoranu, Strossmayerovu galeriju i salone. Vidjeli smo kamenčić s Mjeseca, Strossmayerov globus, potpise znamenitih gostiju (američki astronauti iz misije Apollo 15, britanska kraljica Elizabeta, švedski kralj Carl Gustaf XVI. s kraljicom Silvijom…)

Najljepše smo se osjećali u salonima s namještajem iz pretprošlog stoljeća. Utonuli smo u davna stoljeća renesanse gledajući slike u Galeriji, a ipak od svega na nas je najveći dojam ostavila Bašćanska ploča, opletena vinovom lozom, uklesana najdražim jezikom i pismom, sačuvana za spomen svima nama koji izniknusmo na hrvatskom tlu u kojem počivaju naši pređi da se ne zaboravi rod, ime, jezik i vjera. „ Az opat Držiha pisah se o ledine juže da Zvonimir kralj hrvatski…“

Meri Pupačić, prof.