Shakespeare na Ksaveru

Autor: Biljana Šalić, 2. 10. 2013.

Mladić iz provincijskog gradića – čovjek bez neovisnog imutka, bez jakih obiteljskih veza i bez sveučilišnog obrazovanja – seli se u London potkraj osamdesetih godina 16.stoljeća i, u izvanredno kratkom razdoblju, postaje najveći dramatičar ne samo svoga doba nego i svih vremena. Njegova djela nailaze na odaziv kod učenih i nepismenih, kod profinjenoga građanstva i provincijalne publike koja prvi put odlazi u kazalište. On navodi gledateljstvo na smijeh i plač, pretvara politiku u poeziju, bezobzirno miješa pučko lakrdijanje i filozofku istančanost. Jednako prodorno zahvaća intimne živote kraljeva i prosjaka; u jednom trenutku čini se da je studirao pravo, u drugom teologiju, u trećem pak povijest, a istodobno bez napora oponaša govor seoskih prostaka i uživa u pripovijestima starih žena. Kako objasniti tako veliko postignuće? Kako je Shakespeare postao Shakespeare?

Odgovor na ovo pitanje ponudit će Projekt Shakespeare na Ksaveru u kojem će učenici moći saznati tko je bio William Shakespeare, zašto je postao jedan od najpoznatijih pisaca svjetske književnosti, te će kroz brojne nastavne i izvannastavne aktivnosti zakoračiti u razdoblje renesanse i u Englesku 16. stoljeća.

Vremenik Projekta Shakespeare na Ksaveru

Rujan, 2013.

U školskoj knjižnici biti će postavljena kutija – The most interesting facts about William Shakespeare u koju će učenci moći ubacivati najinteresantnije činjenice o životu i djelima poznatog pisca tijekom trajanja Projekta.

Listopad, 2013.

Čitanje ulomaka iz Shakespeareove komedije San ljetne noći.

Izrada naslovnica za roman Romeo i Julija (novinski kolaž, asemblage).

Izrada kartica s pojmovima vezanim uz život i djela Williama Shakespearea te njihovo postavljanje na vidno mjesto unutar škole. Ti će pojmovi služiti kao podsjetnik na sve ono što učenici znaju ili će saznati o Williamu Shakespeareu tijekom Projekta.

Odlazak na kazališnu predstavu Shakespeare na Exit u Teatar Exit.

Bonton u vrijeme Shakespearea (usporedba s bontonom danas) – obrada na satu razrednika.

Izrada plakata o Williamu Shakespeareu.

Studeni, 2013.

Odlazak na kazališnu predstavu Romeo i Julija u ZKMu.

Gledanje filma Johna Maddena Shakespeare in Love o ljubavnim jadima mladog Shakespearea.

Pisanje sastavka Shakespeare's Love Troubles.

Izrada asemblagea s portretima Williama Shakespearea, Romea i Julije (modernizirana verzija).

Pisanje i uvježbavanje igrokaza po uzoru na Shakepeareovu komediju San ljetne noći.

Upoznavanje Stratford-upon-Avona, rodnog grada Williama Shakespearea.

Prosinac, 2013.

PowerPoint prezentacije na engleskom jeziku o životu i djelima Williama Shakespearea.

Interdisciplinarni blok sat povijesti i engleskog jezika o najzanimljivijim događajima i osobama iz engleske povijesti između 1564. i 1616. godine.

Siječanj, 2014.

Obrada adaptiranog teksta Romeo and Juliet na engleskom jeziku.

Izrada maketa od kartona i kutija (plošno i 3D) – portali, prozori i balkoni renesanse.

Veljača, 2014.

Čitanje lektire Romeo i Julija.

Odlazak na kazališnu predstavu San ljetne noći u ZKMu.

Gledanje filma Baza Luhrmanna Romeo and Juliet .

Pisanje sastavka o modernim Romeu i Juliji 21.stoljeća.

Posjet Muzeju prekinutih veza, pisanje ljubavnih priča prema odabranim izlošcima na engleskom jeziku.

Valentinovo sa Shakespeareom: u razredu ili u atriju škole učenici čitaju Shakespeareove sonete i ljubavnu poeziju koju napišu osmaši.

Osmišljavanje scenskih prizora na temu ljubavi.

Izrada skica za žensku i mušku odjeću iz razdoblja renesanse.

Ožujak, 2014.

Kviz o poznavanju života i djela Williama Shakespearea na engleskom jeziku.

Protestantizam – obrada dominantne religije u Engleskoj 16.stoljeća.

Postava izložbe Shakespeare – life and works u školskoj knjižnici.

Priprema učenika za izvođenje renesansne melodije na satu glazbene kulture.

Travanj, 2014.

Otvaranje izložbe i prezentacija Projekta povodom obilježavanja 450. godišnjice rođenja Williama Shakespearea.

Profesori sudionici Projekta:

Damir Debač, vjeroučitelj, Irena Garaj Pavlić, profesorica glazbene kulture, Lajla Hiršl, profesorica likovne kulture, Tatjana Plećaš, profesorica engleskog jezika, Meri Pupačić profesorica hrvatskog jezika, Marija Rubčić, profesorica engleskog jezika, Davorka Strmečki, profesorica geografije, Lidija Sykora Nagy, profesorica hrvatskog jezika, Željko Šilović, profesor povijesti, Sonja Zubović Pezdevšek, profesorica hrvatskog jezika i knjižničarka škole

Voditeljica Projekta: Jasminka Piralić, profesorica engleskog jezika