Naša je škola spremna za Europu!

Autor: Biljana Šalić, 27. 6. 2013.

Dramska družina OŠ Ksavera Šandora Gjalskoga ove je godine bila nositelj projekta Hrvatska u Europskoj uniji. Osmislili smo dramsko-scensku igru EU ili biti na istom nebu.

Dramsko-scensku igru tijekom studenog i prosinca 2012. godine osmišljavali su i uvježbavali članovi  dramske družine zajedno s voditeljicom prof. Meri Pupačić. Predstavu smo izveli na Gradskom LiDraNu 31. siječnja 2013. Učenice koji su sudjelovale u dramsko-scenskoj igri  EU ili biti na istom nebu su: Paula Pećanić (5.b), Paola Šurina (5.b), Klara Tomašković (7.b), Marija Piliškić (7.b), Lea Rakar (7.b), Abra Lea Simonić (7.b), Rina Crnjaković (7.a) i Tea Tomljenović (7.a).

Na Dan Europe 9. svibnja 2013. deset učenika sedmih razreda posjetilo je izložbu na Cvjetnom trgu pod nazivom  Ja građanin Europe. Vodič nam je pokazivao i objašnjavao prednosti članstva HR u EU i dao nam mnoge materijale koje smo kasnije proučavali.

Odlučili smo oformiti EU družinu i drugim učenicima naše škole na simboličan način donijeti vijest o ulasku HR u EU. Uz članice dramske družine, zvjezdice ( djevojčice koje simboliziraju EU) i kockice (djevojčice koje simboliziraju HR), u prigodnom programu  sudjelovali su Sven Jagarinec (6.a) koji je otpjevao neslužbenu himnu EU Odu radosti, a na blok flautama pratile su ga učenice 4.a razreda Mia Crnogaj, Tihana Kišiček i Marija Mamić. Učenice je uvježbala prof. Irena Garaj Pavlić, a 12. lipnja 2013. naša EU družina obišla je sve razrede naše škole i prezentirala projekt .

Naša EU družina nastavlja s radom i sljedeće školske godine. Dotada, dragi naši učenici, i svi vi koji čitate ovo izvješće, naučite, ako niste, riječi završne pjesme iz IX. simfonije njemačkog skladatelja  Ludwiga van Beethovena (1770.-1827.) Oda radosti čije je stihove napisao njemački književnik Friedrich Schiller (1759.-1805.).

Radostan, zvjezdani pozdrav članica dramske družine, EU družine i prof. Meri Pupačić!

Radost krasi sve ljepote,

Kćeri iz Elizija,

Opojna ti moć krasote,

Uzvišena misija.