PREZENTACIJA PROJEKTA TKO JE BILA M. J. ZAGORKA

Autor: Biljana Šalić, 8. 3. 2013.

Dana 4. ožujka 2013. g. u našoj je školi održana prezentacija Projekta Tko je bila M. J. Zagorka.  Roditelji učenika i gosti posjetili su izložbu o životu i radu M. J. Zagorke u knjižnici škole gdje su im učenici osmih razreda govorili o životu i radu najčitanije hrvatske spisateljice.

Nakon toga održana je prezentacija Projekta u kojoj su slikom i riječju učenici prikazali sve što su tijekom prvoga i drugoga polugodišta radili u Projektu:

۰ čitanje ulomaka iz autobiografskog romana M. J. Zagorke Kamen na cesti

۰ pisanje pisma Zagorki

۰ gledanje monodrame gđe Vidović o životu spisateljice

۰ intervjuiranje autorice monodrame

۰ čitanje romana Kći Lotrščaka

۰ šetnja mjestima radnje toga romana, obilježavanje tih mjesta i uvrštavanje njihovih fotografija na Google Earth kartu

۰ kreativno pisanje o događajima iz romana Kći Lotrščaka

۰ posjet Memorijalnom stanu M. J. Zagorke na Dolcu 8

۰ održavanje kviza o životu i radu M. J. Zagorke na engleskom jeziku

۰ gledanje predstave Zagorka u režiji Ivice Boban u HNK-u te intervjuiranje glumice Darije Lorenzi-Flatz koja je glumila Zagorku

۰ stvaranje portreta spisateljice tehnikom kolaža i crtanje portreta za izradu poštanskih maraka s likom M. J. Zagorke

۰ postavljanje i  predstavljanje izložbe o M. J. Zagorki  i održavanje predavanja o životu i radu spisateljice učenicima svih razreda na školi (osim prvih i drugih kojima bi predavanje bilo preteško slijediti)

۰ stvaranje predstave prema tekstovima nastalim kreativnim pisanjem o događajima iz romana Kći Lotrščaka.

Na kraju prezentacije učenici su izveli predstavu Kći Lotrščaka za koju su, prema događajima iz romana, sami napisali tekst. Učenike su tijekom Projekta i u pripremi prezentacije vodili nastavnici D. Strmečki, S. Zubović-Pezdevšek, J. Piralić, L. Hiršl i L. Sykora-Nagy.

Prezentaciji su kao posebni gosti prisustvovale gđa D. Vidović, predsjednica Društva M. J. Zagorke, gđa Sandra Prlenda iz Centra za ženske studije, gđa Vidmar i gđa Jurenić, novinarke časopisa Zagorka koje će pisati o Projektu u svom časopisu te gđa M. Martić iz Knjižnice M. J. Zagorke iz Zagreba.

Svi gosti, kao i roditelji učenika, bili su oduševljeni uspješnim radom učenika i nastavnika u Projektu te Prezentacijom i predstavom koje su bile izvrsno pripremljene i izvedene.

Voditeljica Projekta: Lidija Sykora-Nagy, prof. hrvatskoga jezika