Posjet izložbi i kreativna radionica

Autor: Biljana Šalić, 17. 1. 2013.

Četrdesetak učenika petog, šestog, sedmog i osmog razreda u pratnji profesora povijesti Željka Šilovića i profesorice engleskog jezika Jasminke Piralić posjetili su u prosincu izložbu Advent u MUO. Izložba je bila posvećena tradiciji slavljenja božićnih blagdana u kućnom i obiteljskom krugu. Radosno doba božićnih blagdana mnogima je omiljena uspomena na odrastanje, a ova izložba podsjeća na Advent i božićno doba kakvo je nekad bilo. Autor postava izložbe, akademski slikar, florist, fotograf, scenograf i dizajner interijera Saša Šekoranja zajedno s kolegom Dejanom Franićem i Arijanom Koprčinom, voditeljicom Zbirke metala Muzeja za umjetnost i obrt svojom kreativnošću postava oduševio je učenike. Muzejska kustosica  ispričala je zanimljive priče o ukrasima za božićno drvce iz 19. stoljeća, božićnom nakitu iz posjeda zagrebačkog tiskara Juliusa Huhna te ukrasima od metalnih niti proizvedenim u njemačkom gradu Sebnitzu. Na taj način oživjela je ugođaj nekadašnjih blagdana pokazujući učenicima ukrase izrađene u obliku kočija s konjima, brodova, vazica sa cvijećem, kolica..., starinske čestitke i historicističke saonice. Velik dio izložbe posvećen je dječjem svijetu, starim dječjim igračkama kakve su uvijek bile omiljen božićni dar. Izložene kuće za lutke iz 19. i 20. stoljeća, opremljene namještajem i sitnim predmetima poput ogledala, vaza, šalica, čajnika..., lutke kakve su djevojčice dobivale za Božić u 19.stoljeću, medvjedići, majmuni, željeznice i mala lutkina kuhinja potakle su učenike na razmišljanje kakve bi božićne darove oni htjeli dobiti ove godine...Nakon razgleda izložbe započela je kreativna radionica u organizaciji muzejskih kustosa u kojoj su učenici samostalno osmislili i izradili božićne čestitke.

Učenici su prezentirali svoje radove (power point prezentacije) o obilježavanju Božića u zemljama engleskog govornog područja. Tako smo saznali o specifičnostima slavljenja Božića u Engleskoj, Irskoj, Walesu, Americi, Australiji...Što je i gdje se jede Bannock, koji su sastojci Christmas puddinga, što se nalazi u krekerima (Christmas crackers), što sve uključuje tradicionalna Christmas dinner, što su nativity plays, što je mummering, kada se obilježava Boxing Day i zašto se tako zove, tko je Daidi na Nollag (Irska), kako izgleda ljetno izdanje božićnog slavlja u Australiji uz roštilj i Carols by Candelight i još puno toga otkrili su nam učenici 6., 7. i 8. razreda.

Prof. Jasminka Piralić