Znanstvene čarolije

Autor: Biljana Šalić, 30. 10. 2012.

Kako djetetu objasniti što je polimer, kiselina, baza, bakterija ili satelit? Zvuči jednostavno, ali nije!  Znaju to najbolje studenti kemije, biologije i fizike koji su uključeni u projekt „Znanstvene čarolije“ Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva. Oni su osmislili interaktivne radionice na kojima na originalan način približavaju djeci složene znanstvene pojmove.

Učenici  4.a razreda i učiteljica Ljerka Bogović Šaš imali su priliku uvjeriti se u zanimljivost jedne takve radionice i to zahvaljujući jednoj mami, gđi Tatjani Tomić.

Brašno, voda, kakao, soda bikarbona i ocat bili su dovoljni da učenici, uz pomoć studentica, naprave - vulkan i lavu! Pokusi su se jako svidjeli učenicima čija pažnja nijednog trenutka nije popuštala.

A odgovor na pitanje s početka teksta glasi: polimeri se objašnjavaju uz pomoć Lego kockica, o ljudskom tijelu uči se uz pomoć Memoryja, a filtriranje vode objašnjava se igrom u kojoj svaka osoba ima svoju ulogu (šljunak, ugljen, vata, voda ). I na kraju - ocjena radionice: 5+.