DAN OTVORENIH VRATA OŠ K. Š. GJALSKOGA, 19.10.2022.

Autor: Kristina Jakoubek, 5. 10. 2022.

Poštovani roditelji,

u srijedu, 19.10.2022. u našoj ćemo školi organizirati Dan otvorenih vrata. Osnovna je tema vezana uz djelovanje mladih i lokalne zajednice na uočavanju posljedica klimatskih promjena i pokušajima njihovog smanjenja.

Predstavit ćemo vam aktivnosti koje će se taj dan održati u školi:

- Centar za istraživanje klimatoloških promjena zagrebačkog PMF-a predstavit će djelovanje Centra i održati radionicu, društvo za oblikovanje održivog razvoja putem prezentacije i radionice upoznat će učenike o važnosti štednje energije.

- Međunarodni institut za klimatske aktivnosti predstavit će svoje ciljeve i ulogu mladih u njihovoj realizaciji. Studenti PMF-a naučit će  učenike o DNA molekuli i barkodiranju. Voditelji urbanSTEM-a, Društva za oblikovanje održivog razvoja održat će niz radionica sa solarnim vozilima i električnim vozilima, pokusi iz kemije i fizike.

- Hrvatski šumarski institut donirat će stabalca Gupčeve lipe.

- Učenici naše škole sa svojim će razrednicima pripremiti  niz izložbi, prezentacija, radionica i projekcija vezanih uz temu globalnog zatopljenja koje će predstaviti jedni drugima.

- Udruga „Lijepa naša“ uručit će platinastu plaketu za dvadeset godina kontinuiranog djelovanja naše ekoškole.

- Naša škola priključit će se međunarodnom događaju Running Out of Time - Vrijeme nam ističe.

U suradnji s The World Relay Ltd i Zakladom za odgoj i obrazovanje za okoliš - Foundation for Environmental Education (FEE) uključit ćemo u najdužu neprekinutu štafetnu utrku na svijetu pod nazivom Vrijeme nam ističe - Running Out of Time.

Tisuće trkača i biciklista sudjelovat će u ovoj utrci kako bi 7767 km dugom rutom, koja prolazi kroz 18 zemalja prenijeli štafetu s klimatskom porukom mladih upućenu svjetskim čelnicima koji će se okupiti na Konferenciji Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama - COP27. Pod nazivom Vrijeme nam ističe - Running Out of Time štafetna utrka od Glasgowa u Škotskoj (grad domaćin COP26) do Sharm el-Sheikha u Egiptu (grad domaćin COP27) trajat će 38 dana. Štafeta počinje 30. rujna 2022., a kroz Hrvatsku će proći 19. i 20. listopada.

U našu školu dolazi u 12:40, a tom će prilikom na Danu otvorenih vrata učenici naše škole predstaviti sve aktivnosti koje ukazuju na klimatske promjene i predlažu konkretne aktivnosti za njihovim smanjivanjem.

Pozivamo roditelje da nam se priključe savjetima, aktivnostima ili dolaskom na        Dan otvorenih vrata za koji ćemo uskoro objaviti vrijeme, raspored i vrstu aktivnosti

Helga M. Jurić

Priloženi dokumenti: