POŠTARSKA BAJKA

Autor: Kristina Jakoubek, 8. 4. 2022.

U drugom je razredu u četvrtak, 8. travnja, u sklopu cjelogodišnjeg projekta "Lektira na drugačiji način" održana radionica s knjižničarkom na temu lektire „Poštarska bajka“.

Na samom početku radionice smo prepričali radnju priče te svoje dojmove o knjizi. Nakon toga smo pisali pisma različite topline (ona najtoplija, u kojima nekome dajemo svoje srce, zatim pisma kojima želimo razveseliti nekoga, prijateljska pisma te službena pisma). Kako bi se odredilo tko će pisati koje pismo, učenici su izvlačili karte za igru koju su patuljci kartali u priči – „marijaš“ (nama poznatije kao karte za belu).

Nakon što je svaki učenik napisao pismo prema izvučenoj karti (npr. srce = pismo u kojem nekome dajemo svoje srce, list = službeno pismo…), naša pisma smo učili pravilno adresirati. Svaki je učenik dobio jednu adresu na koju treba poslati pismo (npr. Matija Horvatić, Uvijek zabavna ulica 14, 10 001 Smijehograd). Pisma smo slali u tri različita grada (Maštograd, Slatkograd i Smijehograd), a svaki je učenik osmislio i markicu za grad u koji šalje pismo.

Nakon što smo provjerili jesu li nam pisma pravilno napisana i adresirana, predali smo ih u naš poštanski sandučić. Zatim su naši vrijedni poštari pisma razvrstali prema gradovima te ih dostavili na prave adrese (učenici su svoje identitete dokazivali 'identifikacijskim dokumentom').

Bilo je ovo jedno zabavno druženje u kojem smo kroz igru učili pravilno pisati i adresirati pisma te se upoznali s procesom predaje, razvrstavanja i dostavljanja pisma i pošiljki. Gospodin Kolbaba bi bio ponosan na svoje kolege poštare!

Fotografije s ove vesele radionice pogledajte na poveznici https://drive.google.com/file/d/1GvEtFQW2noqItusyOiJz8EBCS4U61ErS/view?usp=sharing​.