Dragi roditelji,
s veseljem vas obavještavamo da je naš projekt „Tko sam ja?“ u punom jeku! Ovaj projekt provodimo u sklopu izvannastavne aktivnosti Kreativno-razvojna radionica, uz suglasnost svih roditelja 1.b razreda. Integracijom različitih radionica i aktivnosti s elementima dramskog odgoja, dječje psihodrame i tjelesno orijentiranog pristupa (Somatic Experiencing) osiguravamo podržavajuće okruženje za učenje. Navedenim metodama, osim što implicitno usvajamo nastavne sadržaje i osnove dramskog odgoja, pružamo i podršku za očuvanje mentalnog zdravlja, dok istovremeno unaprjeđujemo školski kurikulum izvan redovne nastave.
Kako stvaramo podržavajuću atmosferu?
U sklopu radionica, uveli smo plišane prijatelje, poput Mede i Vjeverice, koji nizom igara i razgovorom pomažu učenicima prepoznati, razumjeti i regulirati emocionalne reakcije te bolje shvatiti kako mozak reagira u stresnim situacijama.
Učenici pišu pisma Medi, povjeravaju mu svoje brige te dobivaju savjete od druge djece i samog Mede, koje zatim primjenjuju u svakodnevnim situacijama. Također izrađuju „kutiju s dragim stvarima“, u koju spremaju predmete koji im pružaju sigurnost i smirenje – poput plastelina, crteža ili plišanca. Dogovorom unutar razreda, ovi predmeti postaju dostupni u trenucima kada su učenicima najpotrebniji.
Razredni prostor igra važnu ulogu u podršci procesu učenja. Imamo tatami strunjače i kauč od spužvi koji se, ovisno o situaciji, mogu pretvoriti u dvorac, paravan za lutke ili sigurno skrovište.
Učenici smišljaju vlastite priče ili stvaraju scene povezane s nastavnim temama, ilustriraju ih, izrađuju scenografiju i kostime te ih odigravaju, čime razvijaju kreativnost, govorne i socio-emocionalne vještine. Ovakav način rada omogućuje učenicima postepeno razumijevanje međuljudskih odnosa i razvijanje novih možda primjerenijih obrazaca ponašanja u sigurnom i podržavajućem okruženju.
Suradnja sa Zdravstvenim veleučilištem u Zagrebu
U sklopu projekta ugostili smo studente druge godine Radne terapije. Iskustvenim sudjelovanjem studenti su imali priliku pratiti proces i uvidjeti kako igra i aktivnosti u kreativno-razvojnim radionicama mogu pružiti podršku za očuvanje mentalnog zdravlja djece.
Stručna predstavljanja projekta
Dodatne informacije o našem projektu i više primjera iz prakse moći ćete pročitati u radu Kreativno-razvojne radionice u produženom boravku: integracija dramskog odgoja, elemenata dječje psihodrame i tjelesno orijentiranog pristupa, koji će biti objavljen u zborniku 3. međunarodne konferencije Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu – Suvremene teme u odgoju i obrazovanju (STOO4).
Učiteljica Irena predstavila je projekt „Tko sam ja?“ 25. ožujka 2025. na drugoj sjednici Sekcije učitelja Hrvatskog pedagoško-književnog zbora (HPKZ) i na 5. UPSI Konferenciji integrativne dječje psihoterapije (28.-29. ožujska 2025.).
Nastavljamo naša druženja i istraživanja.
Hvala vam na dosadašnjoj suradnji i podršci.
S poštovanjem,
učiteljica Irena i učenici 1.b razreda