> KNJIŽNICA  > Projekti

"Praznici su uvijek ljepši uz dobru knjigu"

Autor: Kristina Jakoubek, 28. 2. 2020.

U sklopu projekta "Lektira na drugačiji način", učenici su tijekom prosinca 2019. i siječnja 2020. godine izbor knjiga za čitanje obavljali na nešto drugačiji način nego inače, a sve pod geslom "Ne sudi knjigu prema koricama".

Knjige, velikim dijelom izborne lektire, zamotane su u stari papir na koji je izdvojen citat, kratki sadržaj ili navod iz knjige koji bi učenicima mogao privući pozornost. Na temelju pročitanog, učenici biraju hoće li pročitati cjelovitu knjigu. Na taj način pokušalo se izbjeći procjenjivanje knjige prema deblljini, slici na koricama i sl. i dati prilika samom tekstu.

Također, valja naglasiti kako su učenici posuđivali lektire za koje nisu znali da su uistinu lektire zbog čega nisu imali obrambeni stav prema čitanju navedenih knjiga.

Vidljivo je kako je učenikova autonomija pri odabiru knjiga vrlo važan motivator za čitanje i poticanje čitanja u osnovnoškoslkoj dobi.