PROJEKT Čitanje je „zakon“

Autor: Kristina Jakoubek, 28. 2. 2020.

Zašto sudjelujemo u Projektu Čitanje je „zakon“?

Osim što je čitanje i razumijevanje pročitanoga temelj svakoga učenja, znanstvenici su ustanovili  da razvijanje i svakodnevno provođenje ove vještine na različite načine unaprjeđuje život svakoga čovjeka.

Pod "više" pročitajte pet dobrih razloga za čitanje književnih djela, možda vas potaknu da ih počnete čitati više i češće.

1. Čitanje razbuđuje mozak!

Čitanjem stimuliramo neurološka područja u mozgu i zbog toga imamo osjećaj da proživljavamo sva iskustva likova iz knjiga! To nam pomaže da aktiviramo područja u mozgu koja našim svakodnevnim životom ne bi bila aktivirana te samim time čini naš mozak aktivnijim, življim i sposobnijim za izazove!

2. Fikcija gradi naše razumijevanje drugih!

Čitanje omogućava svakome da se u potpunosti uživi u osjećaje i misli drugih ljudi, a to jača našu empatiju i socijalne vještine.

3. Čitanje nas čini sretnima!

Posljednje istraživanje, objavljeno u Journal of Consumer Psychology pokazalo je da su proizvodi koji stvaraju i jačaju životno iskustvo upravo ono što nas čini sretnima.

4. Čitanje književnih djela smanjuje stres!

Brojna su istraživanja pokazala kako su čitanje, slušanje glazbe, šetnja i ispijanje čaja najbolje stvari za smanjenje stresa! Nakon samo 10 minuta čitanja književnoga djela usporavaju se otkucaji srca i smanjuje napetost mišića.

5. Knjige razvijaju sive stanice mozga!

Vjerovali ili ne, dobra knjiga jača sjećanje i sprječava demenciju (zaboravnost).

Sveučilište Rush provelo je istraživanje koje je pokazalo kako održavanje mentalnih aktivnosti tijekom cijeloga života, poput čitanja, može smanjiti pad kognitivnih sposobnosti za 32 posto!

Zbog svih navedenih razloga, a i stoga što nam čitanje pomaže da ljepše i jasnije izrazimo svoje vlastite misli i osjećaje, ove školske godine različitim ćemo aktivnostima jedni druge poticati na čitanje.

Jedna od aktivnosti koju smo već proveli bilo je pisanje preporuka za čitanje knjiga koje su nas oduševile – jedni drugima preporučuju ih učenici, ali i učitelji.

Ako se našemu projektu žele pridružiti i roditelji, preporučivši nam knjigu koja im je puno značila ili im znači,  jako će nas razveseliti.

Lidija Sykora-Nagy, voditeljica Projekta