U OŠ K. Š. GJALSKOGA OBILJEŽEN DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Autor: Kristina Jakoubek, 27. 2. 2020.

U srijedu 26. veljače obilježili smo Dan ružičastih majica, odnosno Dan borbe protiv međuvršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

2017. godine od strane hrvatskog Sabora proglašen je kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja na prijedlog Centra za edukaciju i prevenciju nasilja.

Kako je ovaj dan obilježen u našoj školi, možete vidjeti u nastavku (pod više...)

U Osnovnoj se školi K. Š. Gjalskoga drugu godinu obilježava Dan ružičastih majica, a ove godine obilježili smo ga u cijeloj školi ponajprije putem nošenja ružičastih majica, drugih odjevnih detalja i bedževa. Osim toga, svaki razrednik je sat razrednika posvetio ovoj tematici te kroz radionice i gledanje filmova o međuvršnjačkom nasilju potaknuo rasprave i aktivnosti vezane za Dan ružičastih majica.

U hodnicima škole vidljivi su različiti materijali vezani uz obilježavanje borbe protiv međuvršnjačkog nasilja te odgovornosti svakoga od nas, a pod odmorima su se u hodniku projicirali kratki anti-bullying filmovi.

Knjižničarka je u prvim i četvrtim razredima održala radionicu s naslovom "Dječak koji je volio ružičastu boju".

Na satu likovne kulture izrađeni su prigodni straničnici koji su kasnije razdijeljeni učenicima razredne i premetne nastave.

Valja naglasiti kako je ovaj dan važno prigodno obilježiti, no još je važnije svakodnevno raditi na prihvaćanju različitosti i osvještavanju odgovornosti prema sebi i drugima.

Slike su dostupne u privitku (pdf. dokument)

Priloženi dokumenti:
Dan_ruzicastih_majica_2020.pdf (6.49 MB)